ALDATILANEŞEŞİNİN SEVGİLİSİNDENTAZMİNAT İSTEYEBİLİRMI

AV.NEVINOMEROGLUDEMIREL

AV.NEVINOMEROGLUDEMIREL

E-Posta : nevinomerogludemirel@takiphaber.com

 
 
     
 
Değerli dostlar bu makalemde siz değerli dostlarıma zina nedeniyle boşanma davarlında mağdur olan bayan eşinin sevgilisine tazminat davası açabilir mi bu konuya değinmek istiyorum Bildiğimiz üzere zina evli bir bayanın ya da erkeğin hemcinsi olmayan başka bir kişi ile cinsel ilişkiye girmesidir.
 
 
 
Bir kişi aldatılmışsa kanunda öngörülen süreleri geçirmemek koşulu ile karşı tarafa zina nedeniyle boşanma davası açabilir.Eğer eşiniz sizi aldatıyorsa ve siz bu durumu fotoğraf kamera kayıtları ile ispatlayabiliyorsanız eşinizden maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz .
 
 
Aynı zamanda eşinizin sevgilisinden de tazminat isteyebilirisniz . Eşiniz sizi aldatıyorsa eşinizin sevgilisine manevi tazminat davası açabilirisiniz . Ama ilk koşul eşinizin sevgilisi eşinizin evli olduğunu bile bile bu ilişkiye onay vermiş mi vermemiş mi ? Bu koşula bakılır . ikinci koşul ise eşinizle bu kişi arasında fiziksel ve duygusal bir ilişki yaşanmış olması gerekir.üçüncü koşul ise aldatılan eşin bu eylemler nedeniyle Acı ve üzüntü duyması ve kişilik hakkının önemli ölçüde zedelenmiş olması gerekir. 
 
Yargıtay her ne kadar 2015- 2016 dönemleri arasında evli erkeğin sevgilisine tazminat davası açılamayacağına dair kararlar vermişsede 2017 yılındaki kararlarında kararlarında yargıtayın bu görüşünden vazgeçtiğini görmekteyiz. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 2017/1334 Esas ve 2017/545 karar nolu kararı ile evli bir erkekle bile bile birlikte yaşayan sevgiliyede tazminat davası açılabileceğine dair kararlarına tanık olmaktayız . Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz. 
 
AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

İzlenme: 1314 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ