GAZZE VE ROJAVA İSLAM DÜNYASININ YÜZLEŞME SINAVIDIR

gazze-ve-rojava-islam-dunyasinin-yuzlesme-sinavidir

Filistin sorununun on yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edilmiş olması, başta İslam toplumu olmak üzere bütün insanlık için ağır bir sınavdır.
29 Temmuz 2014 Salı 14:22

Yeni yerleşim yerlerinin açılması dolayısı ile yerinden edilenler, mülteci kamplarındaki yaşam koşulları, cezaevleri, ambargo ve nihayet askeri saldırılar sorunun köklü bir çözüme muhtaç olduğunu göstermektedir.

Ne yazık ki İsrail konusunun caydırıcı ve açık bir politika konusu olması gerekirken, bölge ülkeleri tarafından sadece hamaset ve iç politika aracı olarak görülmesi, bu noktaya gelinmesinin asıl sebebidir.

Ramazan ayında başlayan son saldırılarda doğrudan sivil hedeflerin vurulması bu açıdan dikkat çekicidir.

İslami referanslarla hareket ettiğini iddia eden grup, örgüt yada hükümetlerin bu durum karşısında etkin hiçbir şey yapamıyor olması içerisine düşülen durumu gözler önüne sermektedir.Irak ve Suriye başta olmak üzere İslam toplumunun iç savaş ve etnik-mezhepsel çatışmaya yöneltilmesi  Filistin sorunu gibi konularda ortak bir irade geliştirilmesini de engellemektedir.

Son derece güçlü insani duyarlılığa rağmen yönetimlerin  takındığı ikircikli tavır, gizli İsrail ilişkileri sorunun adil ve barışçı çözümünü imkansız kılmaktadır.

Ramazan ayına rağmen Filistin’de ve Rojava'da katliamların devam ediyor olması bu konuda derin bir muhasebeye ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.

Bayramın bütün Ortadoğu halkları ve insanlık için huzur güven vesilesi olabilmesi için Irak, Rojava ve Filistin konusunun barışçı çözümü son derece hayati öneme sahiptir.

Hiç olmazsa bayramda silahların susması ve kabul edilebilir bir barış için çözüm ortamının hazırlanması  umudu ile Demokratik İslam Kongresi olarak herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyoruz


Haber okunma sayısı: 1083

http://www.trendyol.com/?utm_campaign=gozcu|general&utm_source=aff&utm_medium=cpc


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ