Fitch’ten Türkiye açıklaması

fitchten-turkiye-aciklamasi

Fitch: Türkiye dış şoklara karşı kırılgan olmaya devam ediyor
25 Mayıs 2014 Pazar 11:15

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, “Merkez Bankası’nın ana faiz oranını azaltarak, diğer oranlarda herhangi bir değişikliğe gitmemesi para politikasına ilişkin karışık bir mesaj veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Fitch Ratings’in resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Merkez Bankası’nın faiz kararını “karışık mesaj” olarak tanımlayan kredi derecelendirme kuruluşu, “Temel politika faiz oranını, enflasyon oranı çift hanelere doğru ilerlerken azaltmak, politika uyumu ve öngörülebilirlik alanında Türkiye’nin aynı reytinge sahip ülkelere kıyasla zayıflığını korumaya devam ettiği yönündeki yargımızı pekiştirmektedir. Geçen ay Türkiye’nin ‘BBB-’ olan kredi notunu teyit ederken de bunun belirtmiştik” ifadelerine yer verildi.

Gecelik borçlanma faizini politika faizinin üzerinde tutmanın, Para Politikası Kurulu’nun sıkı para politikasının enflasyonda kayda değer bir iyileşme olana kadar sürdürüleceğine ilişkin yargısını destekleyebileceğini belirten Fitch, haftalık repo oranındaki azaltmanın daha çok Türk varlıklarına yönlenen yatırımcı iştahına ve Türk Lira’sının iyileşmesine ilişkin bir karşılık olduğunu, bu iyileşmenin ise esasında Merkez Bankası’nın ocak ayındaki yüksek oranlı faiz artışı ile sağlandığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yakın zamanda 2014 yılı için enflasyon oranı tahminini yüzde 6,6′dan 7,6′ya çıkardığını hatırlatan Fitch, “Türk Lirası’nın güçlenmesi ve ağustostaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşması bu yaz faiz oranlarına yeni azaltmaya gidilmesi için zemin hazırlayabilir. Enflasyon halen risk teşkil ederken, repo oranı ile gevşetici politika, Merkez Bankası’nın ocak ayında faiz artımıyla güçlendirdiği politika yapıcı bir kurum olarak kredibiltesine zarar verebilir” değerlendirmesini yaptı.Fitch’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sıkı para politikası yeniden ekonomik dengelenmeyi sağlamaya başladı. İç kredi büyümesi Merkez Bankası’nın yıllık yüzde 15 olan referans oranının az altına kadar yavaşladı. 12 aylık cari açık ise mart ayı itibariyle aralıktaki 65 milyar dolarlık zirve noktasından ihracat büyümesini ve ithalattaki ılımlı azalmayı yansıtacak şekilde 60 milyar dolara kadar geriledi. Merkez Bankası net ihracatın bu yıl ki büyümeye pozitif katkı vermesini bekliyor. Sıkı para politikası 2014 yılı için 2,5, 2015 yılı için ise yüzde 3,2 olan büyüme tahminlerimize katkıda bulundu. Fakat Türkiye dış şoklara karşı kırılgan olmaya devam ediyor”


Haber okunma sayısı: 1243

http://www.trendyol.com/?utm_campaign=gozcu|general&utm_source=aff&utm_medium=cpc


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ