Arjantin iflas etti

arjantin-iflas-etti

Vadesi gelen 1.3 milyar dolarlık tahvilin geri ödenmesini talep eden kreditörlerle yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan Arjantin ekonomisi iflas etti.
31 Temmuz 2014 Perşembe 09:19

Arjantin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof, teknik temerrüte düşmemek için “akbaba fonu” temsilcileri ile yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını açıkladı. 30 Temmuz günü Arjantin’in yeniden yapılandırılan borcunun ödemesinin son günüydü. Arjantin haziran ayında ABD bankalarına borç ödemeleri için 539 milyon dolar yatırmış ancak “akbaba” fonu davasının yargıcı Thomas Griesa Arjantin’in hesabını dondurmuştu. Görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine Arjantin teknik olarak temerrüte düştü ancak toplam 1,400 milyon dolarlık borç için Standant and Poors’un ilan ettiği “iflas” terimini Arjantinli yetkililer kabul etmiyor.
Cristina Kirchner geçtiğimiz günlerde düzenlenen Mercosur toplantısı öncesinde “Arjantin borcunu ödüyor. Biz parayı gönderdik, ancak Griesa hesapları dondurdu. Borç ödememe diye bir şey söz konusu değil. Bizim durumumuzu tarif edebilmek için yeni bir ekonomik terim icat etmeleri lazım” demişti.

Ekonomi Bakanı Axel Kicillof da görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine Kirchner’e yakın açıklamalarda bulunarak yargıç Thomas Griesa’yı hiç kimsenin anlam veremediği “yasal bir yap-boz” yapmakla suçladı. Arjantin’in borçlarını ödediğini söyleyen Kicillof “teknik iflas”ın söz konusu olmadığını savundu. Kicillof “akbaba” fonu temsilcilerine borç yapılandırılmasını kabul eden diğer kreditörler gibi %300′lük faiz oranı teklif ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyleyerek “Arjantin halkının boynuna yük bindirecek hiçbir anlaşmaya imza atmayacağız” açıklamasında bulundu.

BANKALARDAN KISA VADELİ TEMERRÜT ÇÖZÜMÜÖte yandan diğer bir kanaldan pazarlıklar sürdüren Arjantin Özel Bankalar Birliği ADEPA kretidörlerle anlaşma sağladı. 250 milyon dolar güvence parası yatıran bankalar birliği, kreditörlerin 1,400 milyon dolarlık borçlarını satın alarak 2001 yılında iflas eden tahvillerin tamamını ödeyecek. Bankalar birliği ödemeleri üstüne alarak “kısa vadeli temerrüt”ü hedefliyor. Arjantin basınında çıkan haberlere göre, ADEPA ilk aşamada borcun 250 milyon dolarını ödeyecek ve kalan miktar taksitlere bölünecek. “Akbaba” fonunun talep ettiği yüzde yüzlük ödemeyi özel kuruluşlar yaptığı için Arjantin devleti gönüllü ödemeye yapmış sayılmayacağından 2005 ve 2010 yılında borç yapılandırmasını kabul eden diğer kreditörlerin itiraz şansı olmayacak.

ARJANTİN BU GÜNLERE NASIL GELDİ

Arjantin 2001 yılında yaşadığı büyük krizle iflas ilan etti ve o dönem yaklaşık 100 milyar dolar civarında olan dış borç ödemelerini durdurdu. 2003 yılında iktidara gelen Nestor Kirchner hükümeti kreditörlerle yeniden pazarlığa başladı. “Ölüler borç ödemezler, bize biraz süre verin, büyüyelim ve borçlarınızı ödeyelim” sözleriyle pazarlıkları başlatan Nestor Kirchner hükümeti, kreditörlerin %93′üyle borçların ortalama %65 oranında indirime gidilmesi ve 2005 ve 2010 yıllarında toplu ödemeler yapılması konusunda anlaştı. Anlaşma dışında kalan %7′lik kesim o tarihten itibaren hukuksal mücadele başlattı.

2003 yılından beri iktidarda olan Kirchnerler hükümeti son on senede Cristina Kirchner’in açıklamalarına göre 173 milyar dolar dış borç ödedi. İMF verilerine göre de son on yılda %73 oranında ödemeyle dünyanın en fazla borç ödeyen ülkesi oldu. Bu anlamda Arjantin teorik olarak “akbaba” fonuna 1,300 milyon dolarlık borcu da kolaylıkla ödeyebilecek durumda. Ancak Arjantin’in bu miktarın tamamını ödemesi halinde borç yapılandırılmasına girmeyen ancak geçtiğimiz aylarda özel bir anlaşma yapan %7′lik kesimin itiraz etmesi Arjantin’in ödemesi gereken miktarı 15 milyar dolara çıkacak. Buna 2005 ve 2010’daki yapılandırmalara giren %93′te eklenirse Arjantin toplam 120 milyar dolarlık ek borç yükü altına girme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Arjantin’in borç yapılandırma anlaşması 2015 yılında sona eriyor. Bu tarihten itibaren kreditörlerin herhangi bir kısmına borcunun tamamını öderse yapılandırma sırasında af edilen borçları ödeme riskiyle karşı karşıya kalmayacak.


Haber okunma sayısı: 1316

Haberin etiketleri:

Arjantin iflas etti
http://www.trendyol.com/?utm_campaign=gozcu|general&utm_source=aff&utm_medium=cpc


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ