Kırım’dan sonra onlar da referanduma gidecek

kirimdan-sonra-onlar-da-referanduma-gidecek

Pazar sabahı başlayan Ukrayna'nın doğu illerindeki gerilim hız kesmeden devam ediyor. Başta Harkov, Donetsk ve Lugansk şehirleri olmak üzere birçok kentte Rus bayraklarıyla sokağa dökülen göstericiler, hükümet binalarına saldırdı.
08 Nisan 2014 Salı 09:34

Güvenlik güçlerinin şiddeti tırmandırmamak için müdahale etmekten kaçındığı göstericiler, etkili oldukları 3 şehirde yerel yönetim binalarını ele geçirdi.

‘HÜKÜMETE DEĞİL YANUKOVİÇ’E BAĞLIYIZ’
Halk yönetimi kurduklarını ilan eden göstericiler “Biz Kiev yönetimini tanımıyoruz. Darbecilere değil, yakında Harkov’a gelecek Başkan Viktor Yanukoviç’e itaat edeceğiz. Ukrayna’nın federal bölgelere dönüştürülmesini istiyoruz. Ukrayna’nın geleceği Rusya ile birlikte” şeklinde sloganlar attı.

HÜKÜMET BİNALARINA RUS BAYRAKLARI DİKTİLER
Ayrıca işgal edilen tüm binaların gönderinden Ukrayna bayrağı indirilerek Rus bayrağı dikilmesi de dikkat çekti.KİEV: RUSYA’NIN İKİNCİ HAREKAT PLANI
Kiev’deki batı yanlısı yönetim ise doğu illerindeki gelişmeleri Rusya’nın Kırım’ı işgali ardından Ukrayna’da ikinci hareket planına geçtiğini ilan etti.

TURÇİNOV: UKRAYNA’YI PARÇALAMAK İSTİYORLAR
Ukrayna Cumhurbaşkanı vekili Aleksander Turçinov Pazar akşamı açıklama yaparak, “Rusya’nın durmak niyetinde olmadığı artık ortada. Ukrayna’yı tamamen parçalamak istiyorlar. Rusya sınırına yakın Harkov, Donetsk ve Lugansk’ta çalkantıların kimin tarafından sipariş edildiğini herkes çok iyi biliyor. Bölgede kontrolü kendi elime alıyorum” açıklamasını yaptı.

MAYIS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VAR
Ukrayna’da 25 Mayısta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimlerinin favori adayı Peter Poroşenko ise “Artık Rusya’nın Ukrayna üzerinde oynadığı oyun tüm açıklığıyla ortada. Bu durumda bizim artık NATO’ya girmemiz zaruri hal alıyor. Gündemimiz artık Putin’e dur diyebilmek değil, nerede durdurabileceğimiz boyutu alıyor” şeklinde açıklama yaptı.

GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANIYOR
Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, ülkenin doğusunda yerel yönetim binalarının işgaliyle sonuçlanan Rusya yanlısı gösteriler nedeniyle acil güvenlik konseyi toplantısı çağrısında bulundu. Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada Turçinov’un, sözkonusu kriz üzerine Litvanya’ya yapacağı geziyi iptal ederek, güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdığı belirtildi.

‘PUTİN VE YANUKOVİÇ SORUMLUDUR’
Ukrayna’da geçici hükümetin İçişleri Bakanı Arsen Avakov, sözkonusu olaylardan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ve Rusya’ya kaçan, Ukrayna’nın görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i sorumlu tuttu.

PUTİN: “VATANDAŞLARIMIZ TEHDİT ALTINDA”
Vladimir Putin, Ukrayna’da Rusça konuşan vatandaşların, radikal aşırı milliyetçi Ukraynalıların tehditi altında olduğunu savunuyor.

‘DONETSK REFERANDUMA GİDİYOR’
Twitter’dan ulaşılan kaynaklara göre Kırım’dan sonra Donetsk kenti de Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan etti. Şimdi gözler Rusların hakim olduğu diğer kentler Luhansk ve Harkiv’de. Rus yanlıları, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu bildirdi. Alınan karara göre, Kırım’da olduğu gibi Donetsk halkı da 11 Mayıs’ta referanduma gidecek ve Rusya’ya bağlanma kararını halk oyuna sunacak.

UKRAYNALI BİNBAŞI ÖLDÜRÜLDÜ
Bu arada, Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kırım’da denizci Çavuş E. Zaytsev’in Kalaşnikof (AK-74) silah ile Ukraynalı Binbaşı Stanislav Karaçevskiy’i (33) vurduğu bildirildi.

Rusya Federasyonu’nun Karadeniz Üssü’nde görevli Rus asıllı çavuş Kalaşnikof’la komutanı taradı. Kurşunlardan birisinin Binbaşı Karaçevskiy’nin gözüne diğerinin ise gövdesine isabet ettiği bildirildi.

Öte yandan, Kırım’da kalan Ukraynalı komutanların, Rusya Federasyonu askerleri tarafından, taciz edildiği dövüldüğü ve tutuklandığı bilgileri geliyor.


Haber okunma sayısı: 869

http://www.trendyol.com/?utm_campaign=gozcu|general&utm_source=aff&utm_medium=cpc


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ